Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 10:00 Bu haber 4299 kez okundu
 
Akın İsmailoğlu AK Parti ile yollarını neden ayırdı?
Göle'de 80'li yıllardı, lise yıllarında beraber okuduğumuz Akın İsmailoğlu mezun olduğumuz yıl Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmıştı,Biz o yıl sınavı kazanamamıştık.ertesi yıl çok çalışarak İTÜ'yü kazanıp İstanbul'a gelmiştim.Aradan yıllar geçti İsmailoğlu Edebiyat Öğretmeni oldu,biz Mühendis olduk,o eğitim camiasında mücadelesini sürdürdü,biz Telekom'da kendimizi bulduk.
GÜNDEM Haberi
Akın İsmailoğlu AK Parti ile yollarını neden ayırdı?

İsmailoğlu Erzurum'da okurken AK Parti Milletvekili Orhan Atalay'da Erzurum İlahiyatta öğrencilik yapıyordu ve oradan bir samimiyetleri oluşmuştu.

 

Yıllar geçti 2011 seçimlerinde Atalay Ardahan Milletvekili oldu.etrafını saran kişiler onu bir yerlere sabitlemeye çalışıp denetiminde tutma gayretindeydiler.Ardahan'da kendilerine duayen Gazeteci süsü verenler dün Saffet Kaya'nın dalkavukluğunu yaparken,bugün Atalay'ı yere göğe sığdıramayacak kadar yalakalıkta kimseye sıra bırakmıyorlardı.Atalay'ın kiminle samimiyet kurması gerektiğinin telkinlerinde bulunuyorlardı.

 

2013 yılında Ankara' da Meclis'te bir iftar yemeğinde Milletvekili Atalay tarafından şahsıma yapılan Göle Belediiye Başkanlığı teklifine sıcak bakmamam üzerine,Atalay Erzurum'dan tanışıp büyük dostluklar kurduğu Akın İsmailoğlu'nu ikna ederek getirip Göle'ye Belediye Başkanı etmişti.

 

Atalay ve İsmailoğlu 5 yıl boyunca Göle'nin altyapı ve diğer sorunlarını çözmek için gayret göstermeye başladılar,işin tekniğini fazla bilmedikleri için yol gösteren teknik kadroların fikirleriyle Göle'de çalışmaya başladılar,zaman o kadar çabuk geçiyorduki 2018 yılı yaz mevsiminde Başkan İsmailoğlu Göle'de Altyapıyı yaparken şehrin yollarını kazdırp altyapı bittikten sonra sıcak asfalt döktürüp,kaldırımları yeniden yaptırma peşindeydi.

 

Geçtiğimiz yaz tatil için gittiğim Göle'de ilçenin halini görünce Başkanı uyaran yazılarımla sorunun bir an evvel çözülmesini ve ilçenin çok mağdur edildiğini defalarca yazmış ve bu konuda başta Milletvekili olmak üzere Başkan ve ekibi kış girmeden yolları sıcak asfaltla döşetip,kaldırımları güzel yaptırıp Göle'ye yakışan bir görüntüyü ortaya koymuşlardı.

 

Benim tek derdim ilçenin yaşadığı sıkıntıydı ve bunun bir an evvel çözülmesi gayesindeydim,kimseyle kişisel bir sorunum olamazdı.Göle'de altyapı ve diğer işlerde bitenler vardı ve 2019 yaz sezonuna kalanları vardı,bunların tamamlanması gerekiyordu.

 

Milletvekili Atalay'ın İsmailoğlu'nun yeniden aday olmasını istemediği çevrede konuşulmaya başlamış,ilçe Başkanı İlhan Gültekin Başkanlığa talip olmuş,2 Belediye encümeni ile eski il Başkanı Başkanlığa talip olmuşlardı.İsmailoğlu her konuşmasında ve açıklamalarında,Göle'nin 50 yıllık birikmiş sorunlarına el atıp çözdüğünü söylüyor ve bir dönem daha başkanlığının devamını istiyordu çünkü yarım kalan işlerin bitirilmesi gerekiyordu.

 

AK Parti nedendir bilinmez açıkladığı aday listesinde İsmailoğlu ile yollarını ayırmış,nedenini kimsenin dahi bilemediği ama bizim çok iyi bildiğimiz birisi olan manavcı İlhan Gültekin'i aday etmişti.Bu adaylık sürecinde Atalay Abdurrahim Karakoç konusunda ısrarlıydı,İsmailoğlu yeniden aday edileceğini umuyordu ama olmadı,bir el Ardahan'da dengeleri değiştiren işlere imza atmıştı.Milletvekili Atalay bile bu işe şaşırıp kalmıştı.

 

İsmailoğlu bu durumu kabullenmedi ve halktan gelen büyük talep üzerine yaptığı istişareler sonucu AK Parti ile yollarını ayıracak kadar çok kızgın ve kararlıydı.AK Parti'den İstifa etmesi kamuoyunda çok büyük bir şaşkınlıkla karşılandı,İsmailoğlu'nun bu kararlı tutumu bazı çevrelerce eleştirilse bile olumlu bulundu.

 

Dava adına yola beraber çıktıkları arkadaşlarının kendisine ihanet ettiklerini ve yarı yolda bıraktıklarını düşünüp bu kararı alan İsmailoğlu'nun bu cesaretli tutumu herkesin yapacağı bir davranış değildi ve o bunu yapabilmişti.

 

Şimdi dün beraber el ele,kol kola yol yürüyen Atalay ve İsmailoğlu Göle'de farklı kulvarda siyasi rakip oldular.Göleli vatandaşlar için bu durum büyük bir şaşkınlıkla karşılansa bile Siyasetin doğasında yaşanan bu tür gelişmelerin kendince haklı gerekçeleri vardı.

 

İsmailoğlu şimdi seçim çalışmalarını DP çatısı altında yürütüyor ve seçimi zorlayacak bir güç arkasında gözüküyor,CHP adayıyla yarıştığı söylenen İsmailoğlu'nun 5 yıl boyunca neler yaptığını,vatandaşla nasıl bir iletişim kurduğunu ve Göle halkının onun yaptığı hizmetleri gerçekten beğenip beğenmediğinin sonucunu 31 Mart akşamı göreceğiz.

 

Burada yazmam gereken bir şey var,o da Atalay'ın çevresi geçen 5 yıllık sürede İsmailoğlu'nu kendilerine hizmet edecek bir adam olarak görme anlayışıyla köşeye sıkıştırmaya çalıştılar ama İsmailoğlu buna direndi ve sonuçta bu tabloyla karşılaştı.

 

Geçen 5 yıllık sürede hatasıyla,sevabıyla o ilçeye hizmet eden İsmailoğlu son hamlesiyle ''DİK DURUŞ'' sergileyip,birilerinin dümen suyuna girmediğini gösterdi.

 

AK Parti burada stratejik bir hata yaptı ve ne yapacağını kendisinin dahi bilmediği bir adayla seçime gitme kararı aldı.İsmailoğlu'da haklı olarak bu duruma isyan edip Partisiyle yollarını ayırdı.

 

Kimsenin yaşanacağını dahi hayal edemediği bu gelişmeler Göle'de siyasetin dengelerini değiştirdi.

 

Akın İsmailoğlu seçimi kazanırsa tekrar AK Partiye dönermi diye soracak olursanız,

 

Bence o iş orada bitti.

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akın, İsmailoğlu, AK, Parti, ile, yollarını, neden, ayırdı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı