Haber Detayı
05 Aralık 2020 - Cumartesi 07:48 Bu haber 2549 kez okundu
 
Ardahan'da Milletvekili ve Vali kavgası suçu olmayan işçilere bedel ödetti
2 yıl önce Ardahan il Genel Sekreteri Anıl Aksel'in görevden alınmasıyla başlayan AK Partili Milletvekili ve Vali arasındaki kavgada asıl fatura 57 tane işçiye kesildi. Soruşturma için gelen müfettiş bu kış günü hem de ''Pandemi de işçi çıkarılmayacak'' emrine rağmen tüm işçilerin hemde tazminat verilmeden işten atılmasını istedi ve dün işçilere karar tebliğ edildi ve 57 işçinin işine son verildi..Ardahan kamuoyunda çok büyük bir infiale neden olan bu gelişmede iddialar yenilir yutulur değil.
GÜNDEM Haberi
Ardahan'da Milletvekili ve Vali kavgası suçu olmayan işçilere bedel ödetti

ARDAHAN'DA YAŞANAN BU İŞÇİ KIYIMINA KİM ÇANAK TUTTU?

 

ARDAHAN ÖZEL İDAREDE İŞÇİ STATÜSÜNE GEÇMEK İÇİN ŞARTLAR NEYMİŞ ONLARIDA BİR ZAHMET BELİRTSEYDİN SAYIN MÜFETTİŞ BEY.

SUÇLU BU İŞÇİLER DEĞİL BUNLARI İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ USULSÜZ İŞE ALIP YILLARDIR ÇALIŞMALARINA GÖZ YUMAN VALİLER VE BÜROKRATLARDIR

 

Ardahan'da özel idarede çalışan ve işten çıkarılan onlarca işçiye tebliğ edilen işten neden çıkarıldıklarını belirten yazı çok ilginç,ilginç olduğu kadar şimdi bu yazıyı okuyan aklı başında birisi ortadaki garabeti görmesi lazım müfettişin gerekçe gösterdiği hususa bakarmısınız, ne demek ''işçi statüsüne geçirilen işçilerden şartları taşımadığı tesbit edilenlerin herhangi bir tazminat verilmeden istihdamlarına son verilir'' hükmü neye göre belirlenmiş, bu insanlar işe alınırken o dönemin Valisi Mehmet Emin Bilmez kuruma liyakati olmayan işçileri hangi kanuna göre alıp işe başlatmış, işçiler nasıl yıllardır bu kurumda istihdam edilmiş.Peki şartları tutmayan bu kadar işçiyi 5 yıldır istihdam eden özel idarede aklı başında kanunu bilen bir idareci yokmuymuş da mülkiye müfettişi bu usulsüzlüğü görmüş.o zaman vali Mehmet Emin Bilmez ve vali Mustafa Masatlı kanun maddesi açık açık ortada iken bu kadar işçinin usulsüz çalışmasına göz yumup suç işlemiş olmuyorlarmı?

 

AK Partinin seçim zamanları arpalık olarak kullandığı bu kurumda sırf siyasi saiklerden dolayı yapılan bir soruşturmanın sonucunda bir müfettişin gelip sadece siyasi bir operasyondan başka bir amacı olmadığı iddia edilen böyle bir karara imza atmış olması,ayrıca bakanlığında bu kararı onaylamış olması çok manidardır ve sonuçta bu olay Ardahanlıya çok büyük bir zarar vermiştir.

 

AK Parti iktidarının ''Pandemi sürecinde işçi çıkarılması yasaklanmıştır'' emrine rağmen bu kış ortasında hemde işsizliğin ve çaresizliğin başını alıp gittiği bu süreçte 57 aileye ateş düşmesini ve bu ateşin kamu vicdanını yaralamasını önemsemeyenlerin elbette bunun hesabını verecekleri bir yer olacaktır.
Şimdi sormak lazım,

 

Madem size göre bu kadar insan usulsüz işe alınmışsa bunların 5 yıldır devlet bütçesine verdiği zararda ortadadır bu işe imza atan valiler ve bürokratlar hakkında ne gibi ceza verilmiştir bu durumunda kamuoyuna açıklanması gerekmektedir.
Bana göre birileri AK Parti içerisinde suret-i haktan gözüküp derin ilişkiler çerçevesinde ve odağı belli kişilerce AK Partiye ve onun Milletvekiline yıpratıcı bir operasyon yapılmıştır iddiasını doğrular bir harekettir bu yapılanlar, bu durumun başka izahı yoktur.

 

2 yıl evvel başlatılan soruşturmada yargıya intikal eden dosyalardan tutuklanan yada ceza alan kim var birisi çıkıp göstersin.Yapılanlar tamamen algı ve birilerini karalama operasyonundan başka birşey değildi.Malesef bundada başarılı olundu olan evine ekmek götürmekten başka gayesi olmayan zavallı işçilere oldu.

 

Bu işin vebali bu kadar insanı mağdur eden her kimlerse onlara  yeter ve artar bile.

 

Ortada kalan bu işçilere sahip çıkamayan AK Partililere bu utanç yeter ve artar bile.

 

Bu olayda konu mankeni ve günah keçileri belli, bunlar üzerinden operasyonun kime yapıldığı da belli.
Devleti yönetmek çocuk oyuncağı değldir,işe alınanlar madem ilgili kanuna göre şartları tutmuyorduysa alım onaylarını veren bir Vali hemde büyükşehir olan Van'da hem Vali,hemde Belediye başkanlığı 
görevini yürütüyor bunun bilinmesi lazım.

 

Ama duyduğumuza göre bizimde kendisini sık sık eleştirdiğimiz Milletvekili Orhan Atalay'a ders vermek için yapılmış bir operasyon iddiası ortalıkta dolaşıyor.

 

Birilerine duyulan kin ve nefret devlet idaresinde böylesine büyük bir mağduriyetin oluşmasına neden olmuşsa yazıklar olsun demekten başka söz bulamıyorum.

 

Ortada ciddi bir mağduriyet söz konusu, bu süreç bilinmeyen çok şeyi de ortaya çıkaracaktır
Zamanı gelince bu konuyu da kamuoyuyla paylaşacağız.

 

Eskiden Devlet babanın merhameti vardı şimdi o da yok olmuş gibi,işten çıkarılan onlarca işçinin çocukları,eşleri şimdi ne halde bunları hiç düşünen varmı,ortaya çok büyük bir acı ve gözyaşı çıktı bu kararı alanların şunu bilmesi gerekiyordu,''Devlet milleti için vardır,işçisine zulmedenlerden devletine hayır beklenebilirmi''


Yapılan apaçık zulümdür bunun başka izahatı olamaz.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ardahan'da, Milletvekili, ve, Vali, kavgası, suçu, olmayan, işçilere, bedel, ödetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı