Haber Detayı
30 Ekim 2018 - Salı 09:06 Bu haber 5108 kez okundu
 
Ardahan'da Ormanlar gelişigüzel kesiliyor,köylüler isyanda
Göleli bir siyasinin(Belediye Başkanının) yakınının(abisi) ihalelerinin büyük bölümünü aldığı Ardahan'da ki ağaç satım ihalelerinin devamı için ve birilerine para kazandırma adına Ardahan'da ki Ormanlar katledilmeye devam ediliyor.
GÜNDEM Haberi
Ardahan'da Ormanlar gelişigüzel kesiliyor,köylüler isyanda

Ağaç kesimi köylüyü ayağa kaldırdı
 

Ardahan merkeze bağlı Bağdeşen Köyü ve Ardahan'ın diğer alanlarında ki ormanlık alanlarda, ’seyreltme’ adı altında binlerce ağacın kesilerek, katliam yapıldığını öne süren köylüler, Ardahan Orman İşletme Müdürlüğüne giderek ağaçların hunharca kesildiğini ve mühürsüz kesilip satıldığını öne sürerek protesto ettiler.
Ardahan merkeze bağlı Bağdeşen Köyü’nde, binlerce ağacın kesilerek, katliam yapıldığını öne süren köylüler, duruma tepki göstererek, çalışmalara bir an önce son verilmesini istedi. Ardahan Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri ise, orman varlığını sağlıklı bir yapıya kavuşturmak amacıyla çalışma yürütüldüğünü kaydetti.
Ardahan’a 30 kilometre uzaklıkta olan, Yalnız cam ormanların da 2 ay içinde ormanlık alanlarda binlerce ağaç kesimi yapılması köylülerin tepkisini çekti.

KÖYLÜLER BU GÖRÜNTÜLERE İSYAN ETTİ

Ardahan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaç kesim işleminin ihaleyle bir firmaya verildiğini belirten köylüler, kurumuş, kırılmış ve sık ağaçlıklı bölgelerde ’seyreltme çalışmaları’ yapıldığının söylendiğini, ancak özellikle yoğun kesimin yapıldığı Yalnızcam Mevkii’ndeki genç ve sağlam ağaçların katledildiğini ileri sürdü. Köylüler seyrek alanlardaki ağaçların da kesildiğini belirtti.

 

"SEYRELTME’ DEĞİL ’SIFIRLAMA’ YAPILIYOR"

 

Ardahan Bağdeşen köyü muhtarı Selami Şenel, yörede en çok ormanlık alana sahip yerleşim biriminin köyleri olduğunu anlatırken şöyle dedi:

 

"Son yıllarda yapılan ağaç kesimleriyle ormanlık alanlar hızla yok olmaya doğru gidiyor. Köy bizim, orman bizim, ağaçlar bizim. Ama kimse bizi insan yerine koyup köyümüzün ağaçlarını niye kestiğini açıklamıyor. Kendi çabamızla yaptığımız araştırmalara göre, Ardahan Orman İşletme Müdürlüğü, ağaçların sık olduğu bölgelerde, kurumuş ağaçları kesiyormuş. Yani kendilerine göre, ormanlık alanda ’seyreltme’ çalışması yapıyor. Ancak kesilen ağaçlara baktığımızda, yapılan çalışmanın seyreltme değil, ’sıfırlama’ olduğunu görüyoruz. Seyrek alanda bulunan birçok sağlam ağacında kesilmesi bizleri üzüyor. Köyümüzde ağaç kesimi değil, ’katliamı’ yapılıyor. Bu hızla ağaç kesimine devam edilirse, köyümüz ve civar köyler oksijensiz kalacak dedi.

 

Kuzeyanadolugazetesi.com

Haber: Fırat Aktaş

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ardahan'da, Ormanlar, gelişigüzel, kesiliyor,köylüler, isyanda,
Yorumlar
Haber Yazılımı