Haber Detayı
13 Ekim 2019 - Pazar 22:03 Bu haber 2239 kez okundu
 
Ardahan Haberleşme'de örnek bir il olmuştu...
Bize,Ankara'da oturup Ardahan'ın işlerine burnunu sokuyor eleştirisi getirenler şu yazacaklarımı iyi okusunlar.Günümüzün adı sanırım bilgi çağı bu çağda istenilen bilgi ve belgeye anında ulaşıldığını birileri bilmezler mi.Bu bilgi çağında Ardahan'ın haberleşme ve İnternet Altyapısını kuran ve Türkiye'de bir başarı grafiğinin öncüsü olduğumuzu sanırım insanımız bilmemekte işte bu yazımda bunları anlatacağım.
TEKNOLOJİ Haberi
Ardahan Haberleşme'de örnek bir il olmuştu...

2005 Yılında Ankara'da Transmisyon Planlama Şef Mühendisliği yaparken o dönemin AK Parti il Başkanı Nusret Koyuncu Ankara'ya gelmiş benimle görüşmüş ve Telekom Genel Müdürüne çıkarak beni Ardahan'da görev yapmam için ikna etmişti ve görev yazım çıkmış banada Ardahan'a gidip hizmet etmek kalmıştı..

2005 yılının 30 Mayıs günü gidip göreve başladığım Ardahan Telekom'da kurum tam bir çöküş içerisindeydi. 22 bin telefon abonesi olan Ardahan,bağlı 5 ilçe ve köylerinin günlük arıza rakamı 2000 lerde idi,Kurumda ne Mühendis,ne tekniker ne de doğru dürüst işinin ehli personel vardı.

İlk işim arıza ıslahı yapmak oldu,arıza ve diğer işlerde kullandığımız araç sıkıntısını filo kiralayarak 12 adet Ford-Rancer larla kurumun imajını değiştirmeye başlamıştım.personel yetersizliğini kendim işlere müdahale ederek bu açığı kapatmaya çalışıyordum.

Ardahan'da merkez dahil 62 santral mevcuttu,249 köyü,o zaman 3 beldesi,5 ilçesi ve il merkeziyle birlikte internet hizmeti Ardahan,Göle,Çıldır,Hanak ve Damal'da mevcuttu hiçbir köyde ve Posof Merkez'de internet yoktu,1 yıl içerisinde Posof dahil 56 köy santralimize internet santrallarını kurdurup,2006 yılı sonunda Ardahan'da il-ilçe-Belde-Köy lerde internetsiz yer ve teçhizasız yer bırakmamıştık.

2006 yılında MEB ile yapılan sözleşme gereği tüm il-ilçe-belde ve köy okullarının internet altyapısını bitirip Türkiyede internet altyapısını tamamlayan tek il olma ünvanını yakalamıştık.Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden teşekkür almıştık.

Bilgi Teknolojilerinde çağ atlayan Ardahan 2006 yılında,2.devrimi de il-ilçe ve Köylerde bulunan telefon santrallarının değişiminde yaşamıştı,2007 yılında sayısal haberleşme sistemi olan yeni santralları eskilerinin yerine kurup 1 hafta gibi bir sürede değiştirip yine bir rekora imza atmıştık.

 

Ardahan'ın 249 köyünün tüm telefon şebekesi benim zamanımda yenilenmişti.

 

Şimdi Ardahan'da 10 bin üzerinde internet abonesi mevcut.

 

Kısaca gecemizi gündüzümüze takıp bu işleri yaparken,Ardahan-Göle-Erzurum Fiber-Optik yer altı şebekesini bitirmiş,Ardahan-Şavşat-Artvin yer altı Fiber Optik bağlantımızı bitirmiş,Ardahan-Tiflis Fiber Optik yer altı şebekesinin bitimine imzamızı atmış, Ardahan-Çıldır-Kars yeraltı Fiber-Optik şebekemizi bitirmiş Ardahan'ı 5 koldan alternatifli olarak Dünyayla entegre etmiştik.

 

Ardahan'a 5 Mühendis 15 Tekniker almış sorunlu ve sıkıntılı personelin bir kısmını kamuya göndermiş,bir kısmını da istekleri üzerine emekli edip 2009 yılında artık Ardahan'dan gitmenin zamanı geldiği için tayin istemiş ve Ekim ayında Elazığ da görevime başlamıştım.Elazığ'da FETÖ Kumpasıyla Şırnak'a tayin edilmiş gitmeyerek istifa edip Ankaraya yerleşmiş ve haberciliğe başlamıştım.

 

Bu kısa bilgiyi vermemin amacı Ardahan'da tarihi bir yatırıma imza atarken gerek halk,gerek basın,gerekse kamu bürokrasisi bu çalışmalarımızı yakınen görmekteydi.

 

Şimdi her köşesinde büyük emeğimiz olan Ardahan'ı anlatmak için,Telekom'dan ayrılıp haberciliğe başlayınca orada siyaset yapan kişileri yazılarımızla haber yapıp,eleştirip gündemi yorumlarken önümüze ya bu Ankara'da oturup Ardahan'ı yazıyor denmekte.

 

Ben yıllarca görev yaptığım Ardahan'ın Demografik yapısından tutun tüm siyaset yapan kişileri yakınen çok iyi tanıdığım için orada görev yapan gazetecilerle güzel bir iletişim kurduğum için haber yapmakta zorlanmıyorum.

 

Ardahan'a haberleşmede 2006-2009 yılları arası çağ atlatan birisi olarak bilgi artık elimizin altındadır illa orada bulunmamız gerekmiyor diyorum.

 

Ardahan'a ne hizmeti var diyenlere yukarıda anlattığım çalışmaların büyüklüğü yeterlidir.Bize ipsiz sapsız adamlarla hakaret ettiren siyasetçilerin bizim o memlekete yaptığımız eserlerin yanından geçmeleri mümkün değil

 

Ben Ardahan'ın bir çocuğuyum o memlekete hizmet etmek benim için bir şerefti ve görev yaptığım yıllarda bunu başardığıma inanıyorum.

 

Peki o memlekete bir çivi dahi çakamamış kişilerin boş ve beleş sözlerine ne demeli,

 

Nazarı itibara alınmayan kişilerdir bu kişiler böyle biline.

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ardahan, Haberleşme'de, örnek, bir, il, olmuştu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı