Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 08:09 Bu haber 2463 kez okundu
 
ARÜ'den Eski Kurucu Rektöre Vefasızlık Örneği
Günlerdir kamuoyunda tartışılan Ardahan Millet Parkının imar'a açılmasının iptali için Ardahan Barosu'nun idare Mahkemesine dava açması ve aylardır soruşturması yapılan İl özel idaresindeki yaşanan sıkıntıda sona doğru yaklaşılırken,
GÜNDEM Haberi
ARÜ'den Eski Kurucu Rektöre Vefasızlık Örneği

Ardahan eski Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve ekibi için CHP'li yeni Başkan Faruk Demir'in Savcılığa suç duyurusunda bulunduğu bu günlerde bu konuların sonuçlarını kamuoyu merak ederken yerel basında ARÜ Eski kurucu Rektörü Ramzan Korkmaz'ın isminin verildiği alanlardan ARÜ Rektörlüğünce silinmeye başladığı haberini okuyunca gerçekten çok şaşırdım ve üzüldüm çünkü haberler eğer doğruysa ahde vefasızlığın,emeğe saygısızlığın,kişisel hesapların Eğitim yuvalarında nasıl hayata geçirildiğinin en güzel kanıtı bu olsa gerek dedim.

 

ARÜ İlk Kurulduğunda ben Ardahan'da görev yapmakta idim,o üniversitenin ne tür zorluklarla ve imkansızlıklarla kurulduğunu ve güç elinde olup herşeyi ben yaparım hesabında olan siyasilere karşı nasıl bir mücadele verildiğine bizzat işin yakın tanığı olarak şahidim.

 

Ramazan Korkmaz Ardahan'ın bir çocuğu olarak okuyup bu noktalara gelmiş birisiydi,o da ARÜ nün ilk kuruluşunda kurucu Rektör olarak büyük bir heyecanla Ardahan'ın yarınları için Üniversitenin ne kadar önemli olduğunun bilincinde idi ve bu konuda çok büyük gayretler içerisindeydi,hele o dönemin AK Parti Milletvekili olan şahsın Kampüs İnşaatı için Göle yolu üzerinde akrabalarına ait sulak bir araziye yapılması için yaptığı baskıya karşı tavır alarak ben buraya bu çamurun içine bu kampüsü yaptırmam deyip uzun bir mücadeleden sonra şimdiki yeri alıp kampüsü buraya kurdurması onun Ardahan'ın geleceğini nasıl bir vizyoner yapıyla şekillendirmek istediği ortaya çıkmıştı,Korkmaz ayrıca öğrencilerin barınması ve mağdur olmaması için yurtların yapımı için devlet ve hayırseverlerin tüm imkanlarını kullanarak her fani gibi görev süresi bittiği an çok sevdiği,göz bebeğim dediği üniversitesinden sessizce ayrılıp İstanbul'a gitti.

 

Aradan yıllar geçti yerine AK Parti Milletvekilinin Erzurum dan getirdiği Mehmet Biber 'in gelmesinden sonra şimdi duyuyoruz ki Ramazan Korkmaz hocanın üniversitedeki izleri yavaş yavaş silinmeye başlamış.

 

Duyduklarımıza göre yeni Rektör Biber ve ekibinin Korkmaz'dan neden rahatsız olduğunu kampüste herkes biliyormuş ve isminin verildiği her yerden silinmeye başladığının habere konu olması da Ardahan kamuoyu için çok üzüntü veren bir durumdur.

 

Rektör Biber bu konuda umarız bir açıklama yapar ve olayın basına yansıdığı gibi olmadığını kurucu Rektör olan ve ARÜ'nün bu günlere gelmesinde çok büyük emeği olan Ramazan Korkmaz hocamıza karşı yapıldığı iddia edilen bu vefasızlık örneğinin doğru olmadığını açıklamasını bekliyor ve temenni ediyoruz,eğer böyle bir şey yapılmışsa bu hatadan dönülmesini bekliyoruz.

 

Yok eğer bu konuda yine suskun kalınacaksa o zaman konuyu biz her yönüyle ele alıp ARÜ'de neler oluyor diye sormaya başlayacağız.Umuyorum bu sürecin yaşanmasına Rektör Biber fırsat vermez ve bu konuda doyurucu bir açıklamayla Ardahan kamuoyuna bilgi verir.

 

Ardahan kamuoyu Ramazan Korkmaz'a sahip çıktı ve yalnız olmadığını ortaya koyduğu tepkiyle dile getirdi.

 

Dün kendisiyle görüştüğüm Korkmaz bu konudaki duygu ve düşüncelerini belirterek''Vefanın erdem olduğunu elbette gelecek nesillere miras olarak bırakmamız da gerekiyor. Bina yıkılır, ağaç kurur, insanlar ölür: ama değerler, yaşar ve yaşatır. Çocuklarımıza iyi ve hakkaniyetli bir insan olmayı öğretmeliyiz her şeyden önce. Hele her şeyin paraya tahvil edildiği bir dünyada bu görev, en çok da müslümanlara düşüyor...diyerek düşüncelerini belirtti ama bu konuda hayli sitemkar olduğunu ve duygusallaştığına şahit oldum.

 

Ardahan'da bu kadar büyük işlere imza atan bu insana karşı bizim bir vefa borcumuz var.

 

Bugün o vefayı ortaya koyma günüdür.

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARÜ'den, Eski, Kurucu, Rektöre, Vefasızlık, Örneği,
Yorumlar
Haber Yazılımı