Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 19:47 Bu haber 1850 kez okundu
 
ARÜ Rektörünü korumak için kim düğmeye bastı...?
İlginçtir, İstanbul'da yaşayan ve şimdiye kadar piyasada gözükmeyen Ardahanlı Gazeteci Ferman Karaçam'ın Fuat Oktay'a yazdığı yazı Ardahan insanını çok kızdırdı, çünkü dünkü yazısına muhatapları cevap verecekler mi bilmiyorum ama bu iş benim çok tuhafıma gitti.
GÜNDEM Haberi
ARÜ Rektörünü korumak için kim düğmeye bastı...?

Çünkü benim Üniversiteye başladığım yıl İstanbul'da HAK-YOL Vakfında tanıştığım İslam Dergisi yazarı Ardahanlı Ferman Karaçam onlarca yıl sonra ortaya bir çıktı pir çıktı misali belliki Ardahan'ı iyi takip etmiş ama yazdığı yazısını okuyunca Rektör konusunda biraz fazla koruyucu yapıya bürünmüş durumda olduğunu gördüm ve bana göre bu yazının birilerince  ısmarlama bir isteğin ürünü olarak ortada duruyor.

ARÜ Rektörü Mehmet Biber'i bizlerde eleştirdik bunu Üniversitedeki gelişmelere bakınca yaptık,fakat Erdoğan'ın bu günlerde atamasını yapacağı ARÜ Rektörünün belirlenmesinin arefesinde sayın Karaçam'ın böyle bir yazıyla ortaya çıkıp algı oluşturmak için devreye girdiğini ve Rektörü eleştiren ve herkesi suçlayan böyle bir açıklamasının kanaatimce doğru olmadığını ve Rektör'ün eksiklerinin ve yanlışlarının bulunduğunu bunlarında yazılması gerektiğinin bilmesinde fayda vardır diye düşünüyorum.

 

Ardahan'da tıkanan siyasetin ve çaresizleşen bürokratik yapının bariz bir şekilde kendisini htirdiği bu günlerde Milletvekili Atalay'ında Ardahan siyasetinde kahraman gibi gösterilmesinin de çok ilginç olduğunu gördüm çünkü Karaçam yazısını öyle bağlamış ki ne Milletvekili Atalay'a ne de Rektör Biber'e toz kondurmamış ve öyle bir tablo çizmiş ki her taraf güllük gülistanlık imiş insanlar bunu çekemediği için Rektörü eleştiriyormuş çünkü kimisi solcu,kimisi islam karşıtı olduğu için bu eleştirileri yapıyormuş bu değerlendirme baştan sona kadar yanlış bir durum.

 

Sayın Karaçam ben bir Ardahanlı olarak açıklamanızın bir kısmına katılıyor olsam bile diğer açıklamalarınıza katılmıyorum çünkü Ardahan senin anlattığın gibi bir Ardahan değil ve bunu biz daha net gördüğümüz için sana bu itirazı yapıyorum. 
Sırf islami saiklerle Milletvekilini ve Rektörü koruma yoluna gittiğiniz ama hem Milletvekilinin ve hem de Rektör'ün eleştirilecek çok şeyleri var öyle sütten çıkmış ak kaşık değiller ve sizin anlattığınız durumda birisi değiller.

 

Milletvekilinin eleştirilecek çok şeyi olduğunu iyi bilmenizi isterim, Rektör'ünde aynı şekilde eleştirilecek yönlerinin olduğu gerçeğiyle, eleştirdiğiniz HDP Milletvekilinin nasıl ki Ardahan ile irtibatının olmadığını belirtmişseniz sizin de yılda bir tatile gelmeniz ve şimdiye kadar Ardahan'ın gündemine ilişkin hiç bir çalışmanızın olmaması gerçeği karşısında sizin yazdıklarınızın doğru olduğunu ispatlamaz. 

 

Ardahan'da eleştirdiğiniz Ardahan Sevdamız Derneği başkanı Levent Pehlivan gerçek bir Ardahan sevdalısıdır bu arkadaşı eleştirme şeklinizi doğru bulmuyorum. diğer şahıslar ve Gazeteci hakkındaki tanımlamalarınızı da doğru bulmuyorum.
İnsanlar senin gibi düşünmüyor ve yaşamıyor diye siyasi yapıları üzerinden kötülenmesinin hiç de doğru bir şey olmadığı kanaatindeyim. Bugün Ardahan Kent Konseyi Başkanı Rektör hakkında bir açıklama yapmışsa bunu siyasi olarak sizin gibi düşünmüyor diye eleştirmenizi doğru bulmuyorum. Bahsettiğiniz Gazetecinin Ardahan'da güzel işler yaptığını biliyorum ama sizin bu insanları belli kalıplar içerisine koyup karalayarak Rektörü aklama çalışmanız isabetli olmamıştır.
Siz Ardahan'ı ne kadar tanıyorsanız o kadar anlatırsınız, belliki siz Milletvekili ve Rektör'ün anlatımlarıyla yola çıkıp böyle bir yazıya imza atmışsınız.

 

Yazınızda doğru olan şeylerin yanında tek taraflı ve önyargılı değerlendirmenizde var ve ben bunlara katılmıyorum.
Sahi bizlerde Rektörü eleştiriyorduk bizim için nasıl bir portre çizecektiniz ama bunu yapmamışsınız acaba neden?
Kaleminizi doğrulardan yana kullanmanızı beklerdim ama maalesef sizlerde bu çizgiyi kaybetmiş ve yandaş bir görüntü vermişsiniz.

 

Hele ARÜ Kurucu Rektörü Ramazan Korkmaz'ı eleştirme şekliniz tamamen bir önyargı ve haksızlıklarla dolu olduğu için bu yazınıza maalesef katılmıyorum.

 

Kalem erbabı gerçekleri yazmalı ve aleyhine olsada bu gerçeklerle insanların karşısına çıkmalı maalesef bunu sizde göremedik.
80 li yıllarda tanıdığım o Ferman Karaçam bu değildi.

YAZIK

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARÜ, Rektörünü, korumak, için, kim, düğmeye, bastı...?,
Yorumlar
Haber Yazılımı