Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 07:24 Bu haber 5491 kez okundu
 
CHP adayı Faruk Demir: Ardahan Güzel Günler Görecek
Yerel seçimlere sayılı günler kala CHP Ardahan Belediye Başkan adayı Faruk Demir, evinin kapılarını Doğuş gazetesinden Yunuz Akçay'a açtı. Eşi Zuhal hanım ve oğlu ile birlikte yaşadığı dairede sorulan soruları içtenlikle cevaplayan Demir "31 Mart'tan sonra Ardahan Güzel Günler Görecek, bunu hep birlikte başaracağız" dedi.
SİYASET Haberi
CHP adayı Faruk Demir: Ardahan Güzel Günler Görecek

Seçimlerde kamuoyunun nabzını tutan Ardahan Doğuş Gazetesinin söyleşi teklifini kabul eden Demir, yazı işleri müdürü Yunuz Akçay'ın sorularını yanıtladı.


Akçay: Sayın Demir öncelikle söyleşi teklifimizi kabul ettiğiniz için okurlarımız adına teşekkür ediyorum. Bazı yerel basın organlarında ve sosyal medyada aleyhinizde söylenen Ardahan'da evi bile yok. Öğretmenevi'nde kalıyor. İddialarını sormayı düşünüyordum. Ama bu soru sanırım cevabını buldu. Peki neden bu tür söylentilere maruz kaldınız?


Demir: Ardahan yerel basını çok değerli arkadaşlardan oluşuyor. Malesef masa başında birilerinin talimatı ile yazan çizenlerde yok değil. Bugün sizin sorularınıza evimde cevap vermem sanırım. Bu kesime bir cevap olmuştur.


-Sayın Demir, iş ve sanat hayatınızda yoğun bir tempoda çalışırken sürpriz bir şekilde CHP'den aday gösterildiniz. Size bu kararı aldıran gerçek neden nedir? 


-Ardahan benim için bir sevdadır. Geçmişte bu güzel ilin iktidar milletvekilliğini yaptım. Bana göre Ardahan işlenmemiş bir cevher gibi duruyor. Çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yok. İnşallah bu hizmet bize nasip olur. Genel Başkan Sayın Kılıçdaroğlu'ndan bu teklif geldiğinde önce eşim zuhal hanım, oğlum ve yakınlarımla konuştum. Çünkü bu görev fedakarlık isteyen bir görevdi. Herkesin onayını almak zorundaydım. Ailemin bana destek vermesi ile 32 yıllık TRT kurumunda prodüktör ve yönetmenlik yapan eşimin emekliliğini istedik ve eşyalarımızı toparlayarak oğlumuzla birlikte Ardahan'a taşandık.


-Ardahan Belediye Başkanı seçilirseniz hayaliniz nedir, Ardahan'ı nasıl bir 5 yıl bekliyor?


-Ben bu işe baş koydum. 5 ve 10 yıllık plan ve projelerimi hazırladım. Marka bir kent yaratmak için gece-gündüz çalışmak zorundayım. Biz Ardahan'ı çok seviyor ve ciddiye alıyoruz. Bunu gerçekleştirecek bir ekiplede yola çıktık.


-Ardahan Belediye Başkanlığı görevinde başarılı olmak için ilkeleriniz nelerdir?


-Öncelikle herkese kapımızı açacağız. Mevcut belediye çalışanlarımızla etle tırnak gibi olup iyi bir ekip oluşturacağız. Ben koltuk için bu işe baş koymadım. Benim dönemimde klasik belediyeciliği kimse göremez. Bir ilin kalkınması, gelişmesi tamamen yönetimin yani yerel yöneticilerin bakışı, vizyon ve çalışmalarıyla orantılıdır. Bir kenti yönetmek; Bilgi, birikim, tecrübe, bürokratik konularda ustalık, Türkiye ve dünyadaki iş hayatının içinde olup uzun yıllara dayanan bir münasebeti gerektirir.


-Peki seçim kampanyanızda rakipleriniz hakkında sizden hiçbir eleştiri ve açıklama duymadık. Bunu nasıl açıklarsınız?


-CHP olarak çok düzeyli bir kampanya süreci yürütüyoruz. Rakiplerimin arasında en eski siyasetçi ve politik bir kişi olarak şunu söylemeliyimki, seçimler gelir geçer. Biz hep birlikte yaşamaya devam edeceğiz. onun için kimsenin kalbini kırmak istemem.


-Ardahan Belediye Başkanı olursanız. Projerinizi hayata geçirirken iklim ve coğrafi koşullar nedeniyle zorlanacağınızı düşünüyormusunuz?


-Ardahanımız 6 ayı yaz 6 ayı kış. Bugüne kadar kıştan kardan, soğuktan hep dert yandık, oysaki bu durumu lehimize çevirmemiz gerekiyor. 2002 yılında Milletvekili olduğumda, ilk yatırımlarımdan biri Yalnızçam Kayak Merkezi olmuştur. Aradan yıllar geçmesine rağmen malesef Kayak Merkezimiz istenilen düzeyde değil, reklam ve tanıtım ayağı hep eksik bırakıldı. Biz bu merkezi ülke gündemine taşıyarak, turizm potansiyelimizi hayata geçireceğiz.

-Turizmi canlandırmayı ve ekonomiye katkı sunmasını planlamışsınız. Bunu biraz detaylandırır mısınz?


-Tek başına Yalnızçam kayak merkezi elbette yeterli değil bunu diğer değerlerimiz ve eksiklerimizin giderilmesiyle destekleyeceğiz. öncelikle Doğu Ekspresi Ardahan'a mutlaka en kısa sürede gelmesi için ülke gündemine taşıyacağız. Çıldır Gölü ile kayak merkezimizi bir-birine bağlayacak hafif raylı sistemle eşi olmayan bir kış turizmi, kayak ve kış sporları merkezi haline getireceğiz. Yani Ardahan'da kar denilince akla çile gelmeyecek, kar Ardahan için bir ticari kazanç olacak.


-Ardahan nüfusunun büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Bu alandaki çalışmalarınız neler olacak?


-Projelerimizi hayata geçirirken zaten önceliğimiz halkımızın geçimini sağladığı sektörlerde onlara yardımcı olmak ve kazançlarını artırmak olacak. Etimizi, Balımızı kaşarımızı, kazımızın hak ettiği değeri bulması ve üretimin artırılması için Oraganize Sanayi de dahil tüm projelerimiz hazır. Ayrıca Ardahan'ı mera hayvancılığının üssü yapacağız.


-Sayın Demir, geçtiğimiz günlerde bir panel düzenlediniz ve 18. madde konusunda uzman konuklarızla halkı bilgilendirdiniz 18. madde konusunda ne yapacaksınız?


-Benimde oturduğum Karagöl mahallesindeki mimari yapılaşmayı ve 18. madde uygulamasını tasvip etmiyorum. 18. Madde uygulamasını iptal ettirip, bu konuda mağdur olan vatandaşlarımızında mağduriyetlerinin giderileceği sözünü veriyorum.


-Sayın Demir, CHP'den aday gösterilmeniz parti içi ve tabanda nasıl bir karşılık buldu. Bunu nasıl gözlemliyorsunuz?


-Öcelikle şunu söylemek isterim ki, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün partisinde görev almak mutlulukların en büyüğü. Parti teşkilatları ve yöneticileri ile uyum içinde bir seçim kampanyası yürütüyoruz. Kapısını çaldığımız her vatandaşın tevecüh göstermesi tabanda ve halk nezlinde kabül gördüğümüzü gösteriyor.


-Sayın Demir, gençler,çocuklar ve öğrenciler için neler yapacaksınız?


-Değerli sanatçı arkadaşım Edip Akbayram'ın dillere pelesenk olmuş şarkısında dedeği gibi "Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar" sözü Ardahan'da çocuklarımız, gençlerimiz ve öğrenci kardeşlerimiz için gerçek olacak. İlk iki senem dolmadan Ardahan'daki değişim ve gelişimi herkes görecek. Çocuklarımızın yaşadığı şehirde mutlu olmas için sosyal donatılar başta olmak üzere hertürlü ihtiyaçları karşılanacaktır. Üniersite ve gençlerimize ulaşım, burs ve kültürel faliyetlerde destek olacağız. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. öte yandan kadınlarımızı da evlere mahkum etmeyeceğiz. hem ekonomik hemde sosyal hayatın içine dahil edeceğiz.


-Türkiye genelinde tanınan önemli sanatçılardan birisiniz, sizin ağzınızdan Faruk Demir'in kısa bir biyografisini anlatırmısınız?


-İlk ve orta öğrenimimi Ardahan Hanak'ta tamamladım. 1982 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Şan bölümüne girdim ve mezun oldum. Sanat ve iş hayatım dışında aktif siyasette yer aldım. Bildiğiniz gibi milletvekilliği yaptım. Ardahan'a gelmeden önce Kanal B adlı televizyonda genel koordinatörlük ve müzik programı yapıyordum. MESAM yönetim kurulu üyesiyim. Yine şahsıma ait Müzik Akademisi ve sanat çalışmaları içinde yer aldım. Tüm bu görevlerimi sonlandırıp, sadece yeni görevimde başarılı olmak için Ardahan'a geldim.


-Sayın Demir son bir soru olarak, seçimlerde alacağınız oy oranı konusunda bir tahmininiz varmı?


-Evet. Yapılan anketler ve sahadan edindiğim bilgilere göre 6 bine yakın bir oyla sandıktan zaferle çıkacağımıza inanıyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, adayı, Faruk, Demir:, Ardahan, Güzel, Günler, Görecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı