Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 23:07 Bu haber 1467 kez okundu
 
Göle'nin bir kuşak gençliği neden gözden çıkarılıyor?
Ardahan gezimizde Göle'de tanık olduğum bir gerçeği burada dile getirmek durumundayım.
GÜNDEM Haberi
Göle'nin bir kuşak gençliği neden gözden çıkarılıyor?

Yeğenim'in düğünü için geldiğim Göle'de insanların yüzünde gülümsemenin kaybolduğunu gördüm,gençliğin işsizliğin pençesinde kıvrandığını ve tek yol olarak kendilerini alkol ve kumara verdiklerini bizatihi müşahade ettim.

 

Yollarmış,doğalgazmış,su şebekesiymiş,hepsinin bir anda önemsizleştiği ve değerini yitirdiği bu gördüğüm manzara karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim.kocası zengin,eşi memur Ev kadınlarının bile İŞ-KUR'dan iş bulup istihdam edildiği Göle'de sırf seçimde başka partilere destek verdikleri için,iş kapıları kapanan,kaderiyle başbaşa bırakılan ve geleceğe umutsuz bakan bir Göle gençliğinin ortaya çıktığını birileri neden görmez bilemiyorum.

 

Göle'de gençlik kendi arasında birlik ve beraberlik içerisinde kendilerini dışlayan,ötekileştiren bu siyasal cehalet karşısında elbirliği yaparcasına bu tavra karşı mücadele etmeye başlamış ve bu konuda yoğun çalışmaktalar.

 

Kına gecesi için gittiğimiz Ardahan'da düğün salonunda gördüğüm Müzik grubu ve oyun oynayan gençliği görünce gıpta ile baktım ve Ardahan'da böyle güzel bir ekip varmı diye sorduğumda bana bunlar Göle'nin gençleri,kendi aralarında işbirliği ve dayanışma içerisinde olduklarını ve bu muhteşem organizasyona imza attıklarını söylediler.Gurur duydum desem az söylemiş olurum,daha sonra düğün bitiminden sonra bu gençlerle Göle'de çay içip sohbet etme fırsatım oldu,hepsinin bir hayat hikayesi ve çaresizliklerinin gerçeğiyle yüzleştim.

 

Bu gençlerin kimisinin babası memurken OHAL'den dolayı KHK ile işten atılmış,kimilerinin yoksuluğu bariz ortada,kimileri hayata tutunabilmek için bu arkadaş grubunda yer almış velhasıl herkes birbirine tutunarak ayakta kalmaya çalışıyor.

 

Göle Belediyesi ve diğer kurumlarda İŞ-KUR aracılığıyla işe alınıp sadece imza atmaya giden zenginlerin çocukları ve memur eşleri rahatlarına rahat katarken,bahsettiğim gençleri sırf oy vermedikleri için dışlayan siyasal anlayışın Göle'ye ve Göleliye nasıl bir kötülük yaptıklarının sanırım farkında değiller.Çünkü bahsettiğim gençlik ötekileştirildiğini gördükçe hırslanıp mevcut siyasilere karşı kin ve nefret duymaya başladıklarına şahit oldum.

 

Göle'de onlarca bu halde olan gencin bulunduğunu,bu gençlerin elinden kim tutup normal hayata kazandıracak diye sorgulama yaptığımda bu işin muhataplarının oralı bile olmadığı kanaati oluştu bende.

 

Göle'de bir nesil yaşadığı ekonomik ve sosyal sıkıntılar nedeniyle kaybedilmiş ve dışlanmış durumdayken,Sırf kendi rahatları bozulmasın diye bu işe seyirci kalan herkes bu vebale ortak olacaktır.

 

Başta Milletvekili Orhan Atalay ve daha sonra ellerinde yetki olduğu halde torpil ve adam kayırma ve siyasi tavırlarla bu gençleri bu halde bırakanlar bu işin vebalinden kurtulamayacaklardır.

 

Göle bir kuşak gençliği kaybetmiş durumda,bu kuşaktan sonra geleceklerinde durumu farksız olmayacak gibi gözükmekte.

 

Peki şunu soralım, toplumun önünde yol alıp Dünyanın çeşitli ülkelerindeki mazlum insanların ayağına gidip onların derdiyle hemhal olan Milletvekili Orhan Atalay kendi ilçesindeki bu gençlerin dramından haberi yoksa yazıklar olsun demekten başka birşey diyemiyorum.

 

Göle'de bu konuda ciddi bir çalışmayla bu gençliğe el atılıp normal hayat sürmelerine katkı sağlayacak çalışmaların ivedi başlatılması gerekmektedir.

 

Yoksa gelecekte her biri toplumsal yara haline gelmiş bir manzaranın oluştuğunun şimdiden haberini vereyim.

 

Göle'de bir kuşak gençlik gözden çıkarılıyor buna seyirci kalınmamalı.

 

Ben uyarımı yaptım.

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Göle'nin, bir, kuşak, gençliği, neden, gözden, çıkarılıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı