Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:17 Bu haber 3352 kez okundu
 
Merkez Bankası Başkanı neden görevden alındı?
Ekonomist,işadamı ve CHP Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Göleli hemşehrimiz Yarcan Tan yazdı
EKONOMİ Haberi
Merkez Bankası Başkanı neden görevden alındı?

Enflasyon Rakamları ve Cari Açık hakkında bir yazı yazacaktım ki, Merkez Bankası Başkanı “Kurumsal Hedeflere Ulaşamadıkları” gerekçesiyle görevinden alındı.

 

Şimdi bu üç konuya ortak bir şeyler yazalım. Enflasyon Rakamları; Evet enflasyon 15.72 ye düştü. Düştü mü? Düşürüldü mü? Düşürüldü. Şöyleki; Sayın Damat hazine bakanı TÜİK müdür ve bölge müdürlerine enflasyonu düşük gösterin. Emekli ve memur maaşlarına bu oranda zam yapılacak ülke sıkıntıda diyordur. Onlar da A101 ve BİM lerin indirim günlerinde gidip fiyat alır hedefi tuttururlar!!! Yoksa işinden olacaklar.

 

Ya bileşik faizin yüzde 30.5 olduğu ortamda enflasyon yüzde 15.72 olur mu? Kim inanır buna? Cari Açık; Sayın Damat bakan açıklamalar yaptı. Akp hükümetlerinin hiç bir döneminde cari açık bu kadar düşmemişti. Evet çok güzel haber dimi. Üretim, İstihdam ve İhracat yaparak mı düşürdük cari açığı? Tabiki hayır. Acaba bu yazıyı okuyanlardan biri evet diyebiliyor mu? Çok merak ediyorum. Yazarsa sevinirim. O halde nasıl düştü?

 

İthalatı finanse edemediğimiz için, kısaca paramız yok dövizimiz yok. Halbuki hammadde ithal edemezsek üretim yapamayız. İhracatımızın bile yüzde 70 i ithalata bağlı. Önce hammadde alacağız, üreteceğiz, satacağız, paramız olacak. Sonra hammaddeyi de üreteceğiz, ithalat azalacak, ihracat artacak, cari fazla vereceğiz ve paramız olacak. O zaman Cari Açığın yokluğuyla övünebiliriz

 

Merkez Bankası Başkanının Görevden Alınması;

 

Merkez Bankasının uyguladığı “Para Politikası”nı Hükümet “Maliye Politikası” ile destekleyemedi. Bu bağlamda hedeflere ulaşılamadı. Burda görevden alınması gereken Maliye bakanıdır, hükümettir. Şimdi size bir örnek verip geri konuya döneceğim. Hava çok sıcak. Biz termometreyi bozup hava sıcaklığını düşük gösteriyoruz. Şimdi hava serin mi oldu? Tüik e enflasyonu düşük çıkar diye baskı yapanlar, Merkez bankasına bak enflasyon düştü. Hadi faizi düşür dediler. Yapamam, yaparsam döviz yukarı gider, döviz gidince fiyatlar artar, fiyatlar artınca enflasyon artar, enflasyon artınca faiz yükselir. Ve bu kısır döngü böylece devam eder fiyatlar hep yukarı gider. Cevabını aldılar. Ve başkanı görevden aldılar. Hükümet enflasyonla top yekün mücadele ediyor. Ama nasıl?

 

Esnafa üreticiye fiyatları düşürün diye baskı yaparak. Tüik e fiyatları düşük gösterin diyerek. Merkez Bankasına faizi kağıt üstünde düşür diyerek. Ya Merkez Bankası faizi düşürse ne olacak. Merkez Bankasının faizi yüzde 24 değil mi? Peki faizler piyasa koşullarında yüzde 40-45 leri buldu. Hali hazırda yüzde 30 larda dolaşıyor. Demekki bu işler kağıt üstünde düşürmeyle olmuyor.

 

Reel Ekonomiyle olur. Üretimle, İstihdamla, İhracatla olur. Yapısal Reformlar ile olur. Tasarrufla olur. Eğitimle olur. Şeffaflıkla olur. Hukukla olur. Adaletle olur. Demokratikleşmeyle olur. İşin özü şu; Hükümet ekonomiyi kendi dinamikleri ile dengeleyemiyor. Kağıt üstünde bir şeyler yapıp halka öyle gösterip halkı kandırarak yapmaya çalışıyor. Bu doğru bir seçim değildir. Hükümetin yapacağı en hayırlı iş istifa etmektir. Mızrak çuvala sığmıyor. Artık yapamıyorsunuz, yönetemiyorsunuz, bırakın.

 

Saygılarımla Yarcan Tan

Kaynak: Editör:
Etiketler: Merkez, Bankası, Başkanı, neden, görevden, alındı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı