Haber Detayı
13 Şubat 2019 - Çarşamba 07:08 Bu haber 3560 kez okundu
 
Prof. Dr. Tuncer Demir’den Hortuma Karşı Uyarı
Akdeniz Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Göleli Prof. Dr. Tuncer Demir; Akdeniz bölgesinde son günlerde can ve mal kaybına yol açan şiddetli fırtına ve hortum felaketinin görülme sebebi ve hortum anında ne gibi tedbirler alınması gerektiği konularında açıklamalarda bulundu.
YAŞAM Haberi
Prof. Dr. Tuncer Demir’den Hortuma Karşı Uyarı

Son dönemde Akdeniz üzerinde hortum olaylarının fazla görülme sebebinin küresel ısınmadan dolayı kış mevsiminde Akdeniz sularının ortalama sıcaklığının beklenin üzerinde olmasından kaynaklanabileceğini belirten Demir; “Önümüzdeki yıllarda da Akdeniz’in su sıcaklığının yıllık veya mevsimsel ortalamaların üzerinde olması durumunda ve Akdeniz üzerinde karşılaşan polar ve nemli tropikal hava kütleleri arasında sıcaklık ve nemlilik farklarının çok daha fazla olması durumunda benzer türde hortumların görülebilme ihtimali fazla olabilir.” diye konuştu.

 

Hortumların tam olarak ne zaman meydana geleceğinin önceden kestirilmesinin oldukça zor olduğunu dile getiren Demir; “Hortumlar çok uzun mesafelere gidemezler, kısa ömürlüdürler ve genellikle 20 km’den sonra özelliklerini yitirirler. Genellikle kısa süreli ve dar alanlı olarak meydana geldiği için hortumların tam olarak ne zaman meydana geleceğinin önceden kestirilmesi oldukça zordur. Uluslararası standartlara göre hortumun ne zaman meydana geleceğini önceden kestirme zamanı 13 dakika olarak belirlenmiştir. Hortum bir bölgeyi etkilemeden hemen önce çok güçlü gök gürültülü yağış ve kasırga türünde rüzgar başlar. Genellikle, koyu-gri renkte gökyüzünde yoğun küme bulutlarının varlığı, iri dolu taneleri ve tren sesini andırır güçlü ses/gürültü hortumun yaklaştığına işaret eden en önemli belirtilerdir.” şeklinde konuştu.

 

Hortumların kısa sürelerde etkili olmasına rağmen oldukça büyük boyutlarda hasara yol açabileceğini belirten Demir; “Hortumun oluşturduğu vakum etkisinden dolayı bir havuz veya nehir yatağındaki suların tamamı bir anda hortum içerisine çekilebilir. Yüksek hızdaki rüzgarlar insanları bir yerden başka bir yere süratle fırlatabildiği gibi, yerden kaldırdığı insanları belirli bir yükseltiye kadar çıkardıktan sonra tekrar aşağı bırakabilir. Hortumun sebep olduğu can kayıpları ve yaralanmalar genellikle, hortumun en şiddetli olduğu anlarda havaya fırlatılmış yeryüzü kaynaklı cisimlerin insanlara çarpması sonucunda meydana gelir.” ifadelerini kullandı.

 

Hortum ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda dikkatli olunması gerektiğini belirten Demir; “Bu durumlarda genellikle betonarme yapılar içinde bulunmak oldukça güvenlidir. Böyle yerlerde banyo, merdiven boşlukları gibi alanlar en uygun yerler olup mümkün ise pencerelerden ve balkonlardan uzak durulmalıdır. Okul, devlet dairesi gibi yerlerde önceden belirlenmiş sığınaklara gitmek veya sığınak yok ise zemin katlarda beklemek hortumdan zarar görme ihtimalini azaltır.” dedi.

 

Demir, hortumun sebep olacağı zararların bütünü ile önlenebilmesi mümkün olmasa da, oluşabilecek muhtemel zararları asgariye indirmek ve can kaybı yaşanmaması için alınması gereken bazı önlemleri şunlar şekilde sıraladı; “Prefabrik gibi hafif ve güçsüz yapılardan uzak durulmalı ve mümkün ise en kısa sürede çevredeki betonarme binalara girilmelidir. Hortum esnasında hareket halindeki araç içinde bulunmak oldukça tehlikelidir. Bu gibi durumlarda hareket halindeki araba en kısa sürede durdurulmalı ve araba terk edilerek çevredeki en yakın binaya sığınılmalıdır. Etrafı açık arazide ve civarda sığınılacak bir yer bulunulmaması durumunda, mümkünse bir çukura girmek ve yere çömelerek beklemek en uygun yoldur. Civarda çukur alan bulunulmaması durumunda yere en yakın seviyede ve cenin pozisyonunda kalarak beklemek en doğru hareket olacaktır.”

 

Açık arazilerde ve tek bir ağaç altında bulunmak oldukça tehlikeli olabileceğini belirten Demir; “Çünkü böyle yerler hem yıldırım çarpma ihtimalinin yüksek olduğu alanlardır hem de ağacın hortumdan dolayı devrilmesi durumunda kişiye zarar verme ihtimali vardır. Deniz veya göl kıyıları gibi açık alanlardan uzak durulmalıdır. Böyle yerler gök gürültülü sağanak yağışlar esnasında hem yıldırım çarpma ihtimalinin en fazla olduğu yerler hem de hortum esnasında güçlü ve yıkıcı dalgaların en etkili olduğu sahalardır.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Dr., Tuncer, Demir’den, Hortuma, Karşı, Uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı