Haber Detayı
31 Ağustos 2018 - Cuma 10:27 Bu haber 5662 kez okundu
 
Sabri Arpaç:Hayvanlardan samana kadar herşeyi ithal ediyoruz!
Ardahan Ülkemiz hayvancılığının en önemli illerinden birisidir. Halkın en önemli geçim kaynağı hayvancılıktır. Ardahan halkının ekonomisi bozulmuştur. Çünkü yıllardan beri Türkiye’nin en önemli hayvancılık merkezi olan Ardahan, Kars ve Erzurum artık hayvancılık merkezi olmaktan çıkmıştır.
EKONOMİ Haberi
Sabri Arpaç:Hayvanlardan samana kadar herşeyi ithal ediyoruz!

Türkiye ekonomisi ithalata dayalı hale geldi. İthalata karşılık gelecek bir ürünümüz yok. İhraç ettiklerimiz ürünler de ithalata dayalı. İhracatımız içindeki ihraç payı emek-işgücünden ibaret.

 

Ülkemiz 20, 25 yıl önce gıda konusunda kendi kendine yeten ülkelerin başında geliyordu. Büyüklerimizin hafızasındadır. Rusya’ya yani o zaman ki adıyla SSCB’ne canlı hayvan ihraç edilirdi. Ruslar halk arasında ‘dabak’ diye bilinen ‘şap hastalığı’ geçiren hayvanları da ayırır almazlarmış.

 

Şimdilerde havyardan samana kadar her şeyi ithal ediyoruz. Tarım üretimiz Ülkemiz nüfusunu besleyemiyor. İğneden ipliğe her şeyi dışardan alıyoruz.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı'nda ülke içinde kesilecek kurban sayısı ile ilgili olarak; "4 günlük bayram döneminde kesilecek büyükbaş hayvan sayısı 101 ülkenin sığır, küçükbaş hayvan sayısı ise 135 ülkenin koyun varlığından daha fazla olacak" demiş.

 

Yıllar itibariyle kesilen kurban sayıları hakkında da bilgi veren Başkan 2017 yılında 817 bin 805 büyükbaş, 2 milyon 720 bin 271 küçükbaş hayvanın kurban olarak kesildiğini’’ belirtmiş. Doğaldır ki bu sayı, bu yıl daha da artacak.

 

Türkiye ekonomisi ithalata dayalı hale geldi. Ülkemiz 20, 25 yıl önce gıda konusunda kendi kendine yeten ülkelerin başında geliyordu.

 

Çok borçluyuz. Türkiye’nin 31.12.2017 tarihi itibariyle kamu + özel sektör borç stoku 453.3 milyar dolar. Milli gelire oranı ise 53.3 etmektedir.

 

 Artık borç da vermiyorlar. Borç verirken bir de geleceğimizle, yani yaygın tabirle ‘’Bekamız’’ ile ilgili tavizler istiyorlar. Hatta döviz spekülatörleri kırılgan ekonomiye güvenmedikleri için ekonomiye sıcak para bile girmiyor.

 

Uluslararası reyting kuruluşlarının hemen hepsi ülkemizin kredi notunu düşürdüler. Sayın Başkan Erdoğan da ‘’biz de kendi reyting kuruluşumuzu kurarız’ buyurmuş! Nasrettin Hoca fıkrası gibi! Muhterem, reyting kuruluşu kurmayı yandaş medya kurmak gibi bir şey zannediyor!

 

İNSAN NÜFUSUMUZ ARTARKEN HAYVAN VARLIĞIMIZ AZALIYOR

 

1970 yılında insan nüfusumuz 35 milyon, hayvan varlığımız ise 71 milyon. Nüfus başına 2 hayvandan fazla düşüyordu. 1980 insan nüfusumuz 70 milyon, hayvan varlığımız ise 85 milyon. Hayvan varlığımız insan nüfusumuzdan 15 milyon daha fazlaydı.

 

1950-1960 arası Rusya’ya yani SSCB’ne Kars’tan canlı hayvan ihraç ediliyordu. Türkiye’de ilk İhracatçılar   Birliği’nin İstanbul’dan, Mersin’den, İzmir’den önce Kars’ta kurulduğunu biliyor muydunuz?

 

Kars’tan Erzurum’dan, Van’dan, Ağrı’dan Suriye’ye; Gaziantep’in, Kilis’in, Nizip’in, Urfa’nın sınırlarından kaçak hayvan ihraç edildiğini bilmeyen yok!

 

Et fiyatlarının bir miktar yükseldiği Özal döneminde dışardan et getirilmeye başlandı. Hayvan varlığının arttırılması, ırkının ıslahı ve üretimin teşviki yerine, et ithalatı tercih edildi.

 

Avrupa’nın köpek maması üretiminde kullandığı yaşlı inek etleri ET ve Balık Kurumu tarafından ithal edilerek ‘ucuz et’ diye fakir halka yedirildi.

 

İşin ilginci muhafazakâr Özal Hükümeti bu etleri kesilmiş olarak ithal ediyordu. Yani bu etler islamî esaslara göre kesilmiyordu. Bilindiği gibi Hristiyan’lar hayvanın boğazını kesmeden, kanını akıtmadan beynine şok uyguluyorlar.

 

Canlı ve kesilmiş et İthalatı AKP döneminde tavan yaptı. Bu karlı ticaret yandaşların da işine geldi. Üretici cezalandırıldı. Ülke hayvancılığı bitme noktasına geldi.

 

Gele gele geldik 2018 yılına. 2017 yılı insan nüfusumuz 81 milyon hayvan varlığımız ise 70 milyon.  Son 7, 8 yılın ithal edilen hayvan sayılarını 70 milyondan hayvandan düştüğümüzde hayvancılığın yok olma noktasına geldiğini görürüz.

 

KESİLECEK KURBAN SAYISI

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı'nda ülke içinde kesilecek kurban sayısı ile ilgili olarak; "4 günlük bayram döneminde kesilecek büyükbaş hayvan sayısı 101 ülkenin sığır, küçükbaş hayvan sayısı ise 135 ülkenin koyun varlığından daha fazla olacak" demiş. Yıllar itibariyle kesilen kurban sayıları hakkında bilgi veren Başkan 2017 yılında 817 bin 805 büyükbaş, 2 milyon 720 bin 271 küçükbaş hayvanın kurban olarak kesildiğini’’ hatırlatmış. Doğaldır ki bu sayı bu yıl daha da artacak.

 

Büyükbaş kurban fiyatları 5 bin ile 20 bin lira arası, küçükbaş kurban fiyatları ise 750 lira ile 3 bin 500 lira arasında değişmektedir. Canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 17 ile 25 lira, küçükbaş hayvanlarda ise 15 ile 28 lira arasında gerçekleşmesi beklenmektedir.

 

Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: ‘’Bu bayramda kurbanlıklar için 10,7 milyar lira ödeneceğini de açıklamış. Ekonomik sıkıntının yaşandığı, Ülke hayvancılığının can çekiştiği bu dönemde iyi para.

 

TEMEL İLE FADİME KURBANLIK ALMAYA GİDİYORLAR

 

Temel ile, Fadime kurbanlık almaya çıkmışlar. Gezip dolaşmışlar Temel artık yorgunluktan Fadime’ye:

  • Fadime kurbanın olayım çok yoruldum. Yeter demiş.
  • Fadime’nin cevabı. Üçok üzgünüm Temel’um ama bu yıl öküz kesmeyeceğum.

 

Çiftçinin, üreticinin emeğinin karşılığını aldığı; halkın da ucuz et alabildiği, bayramlarda buluşmak dileklerimle bayramınızı kutlarım…

 

Sabri Arpaç

sabriarpacymm@gmail.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sabri, Arpaç:Hayvanlardan, samana, kadar, herşeyi, ithal, ediyoruz!,
Yorumlar
Haber Yazılımı