Haber Detayı
17 Şubat 2019 - Pazar 10:43 Bu haber 1851 kez okundu
 
SİYASET'TE KULLANDIĞINIZ DİL TOPLUMU BİRLEŞTİRİCİ OLMALI
Dün,İstanbul Esenyurt Ardahan Kültürevi kurucusu ve Mali müşavir,liseden sınıf arkadaşım Tuncer Dağ Esenyurt''ta AK Parti adayı Azmi Ekici'nin seçim çalışmalarına destek verdiği için Ardahan AK Parti Milletvekili Orhan Atalay'ı tabiri caizse siyaseten tehdit dilini kullanarak uyarmıştı,bence gereksiz ve sonuç alınması mümkün olmayacak bu söylemin CHP adayı Kemal Deniz Bozkurt'a yarar getirmeyeceği apaçık ortada durmaktadır.
SİYASET Haberi
SİYASET'TE KULLANDIĞINIZ DİL TOPLUMU BİRLEŞTİRİCİ OLMALI

İnsanlar siyaseti belli bir ideolojik yapılanma içerisinde yaparlar.Orhan Atalay 3 Dönemdir AK Parti'nin Milletvekili,kimse Atalay'dan siyasi rakibi olan CHP'li Bozkurt'a destek olmasını beklememeli ve bunu farklı üslupla dile getirmenin faydadan çok zarar getireceği ortadadır.Nihayetinde AK Parti Esenyurt ilçe Başkanı Yasir Çelik Tuncer Dağ'ın kullandığı tehdit dilini duymuş ve cevaben ''Tehditlere papuç bırakmayız'' diye açıklamada bulunmuş.

 

Ardahanlıların birlik ve beraberliğinin büyük oranda sağlandığı Esenyurt'ta Tuncer Dağ gibi toplumun tanıyıp ve sevdiği bir kardeşimizin bence maksadını aşan bu tür söylemlerle siyasi ortamı germesine gerek yoktu.

 

Dün yazımdada bahsetmiştim,yine söylüyorum sizin AK Partili bir Milletvekilinden,CHP'li bir siyasetçiye destek olmasını beklemeniz çok safdillik olur.Atalay'ın Mecliste bir dönem beraber Milletvekilliği yapmış olduğu Arkadaşına destek vermesi normal bir hareket ama onun Esenyurt'a gelip çalışmasını yadırgamak'ta bence doğru değil.

 

Atalay,Posoflu olan ve 3 dönemdir 3.bölge Milletvekilliği yapan Gazeteci Tülay Kaynarca ile birlikte bu çalışmayı yürütürken gidip CHP'li Arkadaşlardan müsaade isteyecek hali yoktur.Atalay'ın AK Parti'nin Ardahan İl Danışma kurulu toplantısında CHP ile ilgili söylediği aşağıdaki sözlerinden sonra sanırım CHP'li siyasetçilerin susup gidip işine bakması gerekiyor.

 

Atalay o gün yaptığı konuşmada bakın CHP ile ilgili neler demişti.

 

''Vekil Atalay, “Bugün tabanda Kürtlerin oyuna talip olan CHP’nin Kürt sorununun mimarı olduğunu duymayan bilmeyen kalmamıştır. Özellikle Kürt kardeşlerime buradan sesleniyorum, senin dilini yasaklayan CHP’dir. Sana dağ Türkü, kendisini Kürt zanneden Türkler diyen, seni asimile eden, seni ekmeğe, bilgiye muhtaç eden CHP’dir. Kim ki Kürdüm diyorsa yüzüne tükürün diyen CHP’nin bakanıdır. Halit Paşayı meclis koridorlarında şehit eden CHP’dir. Onun hakkını savunduğu için birinci dönem Ardahan mebusu Hilmi efendiyi aynı şekil akşam alıp sabah namazından önce darağacına çekip idam eden CHP’dir. Ardahan’ı cezalandırmak için 1926’da il olma hakkını elinden alıp, ilçeye dönüştüren, düşünen CHP’dir. Benim iki milletvekilimi öldüreceksin, Halit Paşa gibi bir kahramanı Anadolu yakıp yıkan Yunan tümenini tüm generaliyle esir alıp getirip tümeniyle teslim eden Halit Paşayı mecliste öldüreceksin, vuracaksın, yaralı hale getireceksin, doktora dahi götürmeyeceksin, odaya kapatıp kan kaybından öldüreceksin sonra gelip Ardahanlıdan oy isteyeceksin. Bir millete de izzet olmalıdır, bir millette de haysiyet olmalıdır, bir ilde de olmalıdır. Beni cezalandırdın, mebuslarımı öldürdün, il olma hüviyetimi aldın ilçeye dönüştürdün hangi yüzle gelip Ardahanlıdan oy isteyeceksin. Soruyorum? İzmir’e, Çankaya’ya ne yaptın ki Ardahan’a ne yapacaksın. Ufak tefek şikâyetlerle AK Partinin Belediye başkanlarını yıpratmanın anlamı yok. O yüzden bütün bunları sahaya düşüp anlatacağız. İzmir, Çankaya CHP’ye oy versin onun o lüksü var, onların bir eli yağda, bir eli balda, onlar beyaz efendiler, beyaz Türkler. Ama gariban Ardahan’ın muhalefete oy verme lüksü yok” demişti

 

Şimdi siz Atalay'ın bu sözlerinden sonra Esenyurt'ta CHP adayına destek olmasını beklerseniz büyük bir hata yapmış olursunuz.

 

Kısaca anlatmak istediğim konu bu o yüzden,insanımızın sosyal medyada Atalay'a saldırmasının bence haklı gerekçesi yoktur.

 

Ardahan kamuoyu bu konuda yanlış bir yöne çekilmesin,bırakın herkes siyasetteki özgür düşüncesiyle yoluna devam etsin.

 

Siz,siyasette kullandığınız dili toplumu kucaklayıcı bir araca dönüştürürseniz çok ciddi destek bulursunuz,ama bu dili tehdit amacı taşıyan bir üslupla kullanırsanız toplumsal kamplaşmayı'da ortaya koymuş olursunuz.

 

Bana göre Esenyurt'ta bundan sonra CHP'li siyasetçiler kullandığı üsluba dikkat etmeliler,yoksa yarardan çok zararını görürler.

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİYASET'TE, KULLANDIĞINIZ, DİL, TOPLUMU, BİRLEŞTİRİCİ, OLMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı