Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 14:05 Bu haber 2945 kez okundu
 
TOKİ KONUT YAPTIKÇA GÖLE MERKEZ HARABEYE DÖNDÜ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına göre TOKİ ülke genelinde 100 bin sosyal konut yapımı için müracaatları almaya başlayacakmış. TOKİ, bu proje kapsamında Ardahan iline 800 konut yapacağını duyurdu,bunun 500 tanesi Ardahan merkez,300 tanesi de Göle'ye yapılacakmış.Şartları uygun olanlar bu konutlara 240 ay vadeli yani 20 yıllığına taksitle ev sahibi olabileceklermiş,bu kamuoyunun bilmesi gereken haber olarak gündeme oturdu.
- Haberi
TOKİ KONUT YAPTIKÇA GÖLE MERKEZ HARABEYE DÖNDÜ?

Şimdi ben anlatayım sizler karar verin,

 

Peki,TOKİ Ardahan'da ve Göle'de bu iş için karar alırken kuzey ilçeleri olan Posof-Hanak-Damal ve Çıldır da neden bu konutlardan yaptırıp köy görünümündeki bu ilçelerin çehresinin değişmesine öncülük etmiyor?

 

TOKİ yıllardır yatırımını hep Ardahan ve Göle'ye yaptı ve Göle'ye yapılan TOKİ'lerin eski yani önceden yaptırılanların bir kısmı arazi sahibinin dava açması üzerine mahkemelik ve dava sonuçlanınca tapu iptalleri bile yapılabilir,bu sorunu çözmeden 2.etap konutları yapan TOKİ,şimdi 3.etap Villa türü konutların yapımı için duyuru yapmış.

 

Bir Göleli olarak 3 ay önce cenaze nedeniyle gittiğim Göle'de Mahalleleri gezdiğimde insanların müstakil evlerini boşaltıp TOKİ'lere taşındığını ve boş durumda olan ve harabeye dönen evlerin bakımsızlıktan verane hale geldiğine şahit olmuş ve Belediye Başkanı İlhan Gültekin'den bu konuya eğilmesini istemiştim,TOKİ konutları sebebiyle Göle Merkezin tam bir harabe şehir görüntüsüne büründüğünü bunu ivedilikle ele almasını istemiştim.

 

Gördüğüm kadarıyla Göle'ye konut yapıyoruz diye reklam yapanların ilçe merkezinin bu harabe halinden haberi yok sanırım.Sürekli göç veren ve Köylülerin köyünü terkedip gelip Göle Merkezdeki harabeye dönmüş müstakil evlere yerleşip ve ahırlarda hayvan beslemesi ilçe merkezinde ağır bir gübre kokusunun olması sanırım birilerinin dikkatini çekmiştir.

 

Göle'ye yapılacak müstakil villa tipi konutları zengin ve parası olanlar alacaktır izleyin görün ve bu konutlar Askeri kışlanın içerisine yapılacak olması da rant'ın büyüklüğünü ortaya koymaktadır.Yani devletin askeri kışlaları boşaltıp bunların arazisi üzerinden gelir elde etme çalışmaları ve bilinçsizce yapılan bu konutların Göle Merkez'de nasıl bir tahribatın oluştuğunu gözardı etmeleri beni şaşırtmadı çünkü Göle'de bu yapılaşma yüzünden hem demografik yapı,hemde kültürel yapı çok değişti ne Göle eski Göle,ne insanlar eski insanlar.

 

Burada anlatmak istediğim şey ilçede onlarca,yüzlerce genç işsiz,işe girenlerde malum siyasi tercihle girmekteler,tuzu kuru olanlar hayatından memnun ama gençliğin büyük bir kesimi iş-aş peşinde bunlara yönelik istihdam alanı yok gibi.Neden şimdiye kadar bu işsiz gençlere iş istihdamı için kelli felli iş adamıyım diye her yaz gelip hava atanlar elini taşın altına koymadılar.

 

Milletvekilinin bir müstakil evi yıktırıp yerine yaptırdığı villası belliki hayli keyif vermiş olacak ki şimdi de tuzu kuru vatandaşı müstakil villalarda oturmaya teşvik ediyor.

 

Göle'de orta sınıf kalmadı,ya zengin yada işsiz bir toplum oluştu bu işsiz kesime zengin olanlar bir istihdam sahası açmadılar.

 

Siyasilerin bu konuda kafa patlatıp çözüm üretmesi gerekirken,parası olan ve kendi keyfinden başka işlerle ilgilenmeyen tuzu kuruların olduğu o memleket insanına sunulan bu hizmet normal görülebilir fakat,ilçe merkezini harabeye çeviren,komşuluk ilişkilerini dikey yapılaşmaların içerisinde bitiren,şehir görüntüsünden ziyade mahallelerde gezdiğinizde hayaletler şehri olarak görüp hayret edeceğiniz bu süreçte sözüm o ki, beyler sizler Göle'de 300 konut yaptırırsanız ilçede müstakil evlerde oturup bu konutlara taşınacakların boş bırakacağı müstakil evlerin ilerleyen süreçte nasıl bir harabeye döneceğini görmek istemiyorsanız o konutları ilçe merkezinde kentsel dönüşüm adı altında yaptırıp şehrin canlanmasını sağlayın.

 

Yoksa önceki ve sonraki yapılan TOKİ Konutları nedeniyle insanlar şehir dışında yaşamaya başladı ve komşuluk ilişkilerini bitirdiler bir kültürü yok ettiler bunu yaşayan herkes görmektedir bu yeni konutlarda yine şehir dışında yapılacak değişen bir şey olmayacak..

 

Toplum perde arkası bu konuları tam bilmediği için birilerini kahraman etme sevdasında olabilir ama Göle hem göç veren bir ilçe durumunda hemde kültürel yönden eski Göle özelliğini kaybetmeye başladı ve bu dediklerim başlayalı yıllar oldu.

 

TOKİ bana göre ivedilikle Göle Merkezde Kentsel dönüşüme gitmelidir,yoksa hazır arsaya konup onun üzerinden rant sağlaması o ilçeye yapılacak en büyük kötülük olacaktır.

 

Gelin o güzelim ilçeye bu kötülüğü yapmayın...

 

TOKİ yetkililerine bir sözümüz daha var o da Ardahan'da sadece Göle ilçesi yok diğer 4 ilçeyi de unutmayın diyorum.

 

Unutmayınız ki Göleli olan Milletvekilini sadece Gölelinin oyu seçtirmedi.

 

Diğer ilçelerde yaşayan insanlarda o memleketin kahrını,çilesini çekiyor, neden oralara bu konutlardan yapılmıyor?

 

Diyeceğim o ki,

 

Onlarında hayatına dokunacak adımlar atmanız gerekiyor.

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: TOKİ, KONUT, YAPTIKÇA, GÖLE, MERKEZ, HARABEYE, DÖNDÜ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı