Haber Detayı
03 Şubat 2021 - Çarşamba 21:06 Bu haber 2283 kez okundu
 
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A MEKTUP
Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a sesleniyoruz bizleri kadrolarımıza kavuştursun kadro talep ediyoruz..
EĞİTİM Haberi
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A MEKTUP

Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a sesleniyoruz bizleri kadrolarımıza kavuştursun kadro talep ediyoruz...
 
Ücretli Öğretmenler olarak yıllarca devletimize hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Bunca mağduriyete rağmen hizmet etmekten bir an vazgeçmedik. Mesleğimize aşık öğretmenler olarak hangi şartlarda olursa olsun çalıştık.
 
Devletimiz bizi 5000 ücretli atamasında ödüllendirmek istedi fakat bu atama ödülden çok mağdurlar doğurdu.
Yıllarını ücretli öğretmen olarak geçirmiş belli bir yaşa gelmiş eğitimciler olarak hem çalışma şartlarımızın düzenlenmesini hemde yapılan yanlış atama sonucu oluşan bütün mağduriyetlerin yeni bir atama ile geneli kapsayacak şekilde giderilmesini istiyoruz.
Atama 2018 Yılında dönemin MEB bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılmıştır. 
 
Ayrıca her yıl öğretmen atamalarından belli bir yüzdenin emek vermiş ücretli öğretmenlere ayrılmasını talep ediyoruz.
.
Devletimiz eğitim sistemini 90 bin ücretli öğretmen ile dolduruyor fakat uzun yıllar ücretli öğretmenlik yapmak gönül işidir.
 Gönlünü bu ise vermiş her bir arkadaşımızın bütün meslek gruplarında olduğu gibi ödüllendirilmesini istiyoruz. Devletimizin bizim mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz. 
 
Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın olayi takibe alınmasını istiyoruz .
 
Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî okullarda yıllarca özlük hicbir hakki olmadan calisan egitim fakültesi mezunu yada formasyon sahibi ücretli öğretmen bulunmaktadir.
 
652 Sayılı KHK'nin geçici 15. Maddesine istinaden 27.03.2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve en az beş yıl ek ders karşılığı çalışan ücretli öğretmenlerden 5.000 öğretmen alımına karar verilmiştir.
Söz konusu maddeye binaen belirlenen şartlar çerçevesinde 5.000 Ücretli öğretmen alımı yapılmıştır.
 
Ancak 1:SSK primlerinin her ilde farklı yatması ve 2: Kanun'da 50 baraj puanı belirtilmesine karşın yönetmelikle getirilen 60 baraj puanı benzeri sebeplerden kaynaklı olarak hayati öneme sahip bir konuda büyük hatalar yapılmış, Kanun'da belirtilen söz konusu madde amacından uzaklaşmıştır.
 
Böylelikle uzun yıllar hizmet etmiş öğretmenlerimiz mağdur edilmiştir. Mevzuyu ilgili yerlere defalarca hem yazılı hem sözlü olarak dile getirmemize karşın hiçbir işlem yapılmamıştır.
 
Yukarıda belirtilen durumun göz önüne alınarak ilgili araştırmanın ve soruşturmanın yapılması ve en az beş eğitim-öğretim yılı hizmet etmiş ücretli öğretmenlerimizin aynı hatalara mahal vermeyecek şekilde yeni bir telafi atamasıyla mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz Ücretli öğretmenler hakkinda bilinen genel yanlışlar.
 
1:Ücretli öğretmenler 2 yillik universite mezunudur yada eğitim ile alakali olmayan fakultelerden mezundur Yanlış :Ücretli öğretmenlik başvuruları e-devlet kapisindan basvuru yapildigi icin denetimi kontrolu mevcuttur ücretli öğretmenlerin 80'ni egitim fakultesi mezunu ve formasyon sahibidir eskisi gibi rastgele ucretli ogretmen alimi yapilmamaktadir 2:Ücretli öğretmenler KPSS Sınavına girmiyor diye bir algı var.
 
Bu yanlış: Ücretli öğretmenler KPSS Sınavına giriyorlar lakin her bransin kontenjani farkli sayida oldugu icin bransina az kontenjan verilen arkadaşlarımız yüksek puanlarla kadro disinda kalarak ücretli öğretmenlik sistemine mecbur kaliyor.
 
Bu iki temel yanlıştan dönüp ücretli öğretmenlerin belirli bir yaşa geleni belirli yil MEB bünyesinde çalışan ücretli öğretmene bir avantaj verilmesini atamalarinda kolayliklar sağlanmasını istiyoruz .
 
Özel sektörde dahi kisinin tecrübe yılı istenmektedir pandemi doneminde ne maas alabiliyoruz ne hicbir hakkımız yok. 
Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'a sesleniyoruz bizleri kadrolarımıza kavuştursun kadro talep ediyoruz...
Dershane öğretmenleri yada 2018 de emsali mevcut olan atama gibi adaletli bir atama hakki istiyoruz ...

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜCRETLİ, ÖĞRETMENLERDEN, CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN'A, MEKTUP,
Yorumlar
Haber Yazılımı