ARDAHANLILAR ATATÜRK'Ü GÖRMEK İÇİN DAMAL'A AKIN ETTİ

Ardahan'ın Damal ilçesinde, Karadağların eteğine yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüeti, yeniden belirdi.

Kültür Yayın: 18 Haziran 2023 - Pazar - Güncelleme: 18.06.2023 13:20:00
Editör - Administrator
Okuma Süresi: 56 sn.
611 okunma
Google News

Ardahan'ın Damal ilçesinde, Karadağların eteğine yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüeti, yeniden belirdi. Pek çok ziyaretçi bölgeye gelerek Atatürk'ün silüetinin önünde fotoğraf çektiriyor.

Karadağların eteğinde, havanın açık ve güneşli olması dolayısıyla Atatürk silüeti bu yılda ortaya çıktı. Silüeti görmek için havanın açılmasını bekleyen vatandaşlar, silüetin oluşumuna yoğun ilgi gösterdi.

Ziyaretçiler bu anı ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekti.

Atatürk silüeti, 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Erdoğan Kumru'nun 1975'de çektiği silüet fotoğrafını Genelkurmay Başkanlığına gönderilmesiyle bu doğa olayı Türkiye'de duyuldu.

Karadağlar eteğinde 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında 17.50-18.10 saatlerinde izlenebilen Atatürk silüetinin oluşumu, 1995'ten itibaren her yıl temmuz ayında düzenlenen "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" ile kutlanıyor.