Haber Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 08:53 Bu haber 1162 kez okundu
 
Gurbetçinin evi boş kaldı
“Evim olsun, kirası borcunu ödesin” düşüncesiyle alınan konutlar boş kaldı.
GÜNDEM Haberi
Gurbetçinin evi boş kaldı

Ardahanlı Emlakçılar son yıllarda yapılan yeni konutlar ile şehir merkezinde konut sorununun bittiğini, buna rağmen kira fiyatlarının yüksek seviyelerde seyretmesinin nedeninin ise gurbetçilerin banka kredisi kullanarak aldıkları konutların kendi borcunu ödeyebilmesi için yüksek fiyattan kiraya vermek istemelerinden kaynaklandığını söylediler.

 

EVİM OLSUN KİRASI BORCUNU ÖDESİN PLANI TUTMADI

 

Gurbetçilerin Müteahhitlerden ve TOKİ’lerden hesap yapmadan aldıkları konutların şehirde arz talep dengesinin dışında olması nedeniyle şimdilerde kiracı bulmak. Ev almaktan daha zor. Yani “Memlekette evim olsun kirası borcunu ödesin” hayali ile alınan evler şimdilerde boş kaldı.

 

KİRA FİYATLARI CEP YAKIYOR

 

Şehrin işlek caddelerinde Bin 250 liraya kadar çıkan kira fiyatları ara mahallelerde ise 600-900 lira arası değişiyor.

 

KİRACI BULMAK EV ALMAKTAN DAHA ZOR

 

Ardahan Merkez’de Karagöl ile Yenimahalle mahallelerinde kiralık daire ve işyeri sayısı geçen yıla oranla neredeyse yüzde 50 artmış durumda. Geçmiş yıllarda şehir merkezinde kiralık ev bulmak imkânsızken son yıllarda yapılan yeni konutlar ile TOKİ konutlarının fazlalığı nedeniyle artık işler tersine dönmüş görünüyor.

 

Hemen hemen tüm emlakçılarda yüzlerce kiralık ev ilanı görmek mümkün bunun dışında ilan panoları ile işyerleri camlarına yapıştırılan kiralık yazılarından geçilmiyor.

 

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş, İstanbul’da ikamet ettiğini, akrabaların isteği üzerine Ardahan Yenimahalle’deki TOKİ konutlarından taksitli ev aldığını belirterek, “Ardahan’daki kira fiyatları İstanbul’u geçmiş durumda. Ben yıllardır İstanbul’da yaşıyorum. Yaz tatili için geldiğim Ardahan’da akrabalarımın teklifi üzerine kendi borcunu kendisi öder diye TOKİ konutlarından bir daire aldım. 4 aydır kiracı bulamıyorum. Eğer böyle giderse taksitleri ödeyemeyecek duruma geleceğim.  Memlekette evim olsun diye 10 bin lira peşinatla aldığım ev şimdi başıma bela oldu” dedi.

 

Ardahanlı emlakçılar ise, "Eskiden kiraya verecek ev bulamazken, şimdi tablo tam tersine döndü. Bir emlakçının elinde yüzlerce kiralık ev var. Üniversite öğrenci sayısının geçen yıllara oranla azalması da konut piyasasını etkiledi” dediler.

 

YÜZLERCE KONUT PROJESİ DEVAM EDİYOR YENİLERİ EKLENİYOR

 

Son yıllarda banka kredilerinin düşük olması ve sermayesi olan herkesin müteahhitliğe soyunmasıyla birkaç yılda Ardahan’da konut sayısı katbekat arttı. Buna paralel olarak şehir merkezindeki arsa fiyatları da büyükşehirleri aratmayacak düzeylere çıktı. Ardahan üniversitesinin kurulmasıyla canlanan konut piyasası kısa sürede şehrin tüm mahallelerine yayıldı. Üzerine birde TOKİ idaresinin yaptırdığı konutlar eklenince şehirde konut sorunu sıfırlandı. Üçüncü olarak kentsel dönüşüm dolayısıyla yenilenen binalarda kapasite arttı ve artmaya da devam ediyor. Burada da bir kapasite artışı yaşandı. Kentsel dönüşüm etkisi bundan sonra da devam edecek. Bundan sonraki süreçte kira fiyatlarında düşüş olmasa da bir yükseliş beklenmiyor. Ardahan’da konut piyasasında devam eden yüzlerce proje var. Buda satılık ve kiralık konut sayısının artacağını gösteriyor.               

 

 Yunuz Akçay / Doğuş Haber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gurbetçinin, evi, boş, kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı