Haber Detayı
11 Haziran 2020 - Perşembe 07:47 Bu haber 967 kez okundu
 
Vali Masatlı gitti ama değişen bir şey olmayacak..!
Dün,Ardahan'da gündem Vali Mustafa Masatlının Amasya'ya atanmasıydı.Bu konuda kamuoyunda hem üzüntü hemde birilerinin sevinci vardı.
GÜNDEM Haberi
Vali Masatlı gitti ama değişen bir şey olmayacak..!

Bu atamaya üzülenler Masatlıyı sevenler ve geldiği günden beri taviz vermeyen kişiliğinden dolayı onun yaptığı her icraata destek verenlerdi.

 

Bu atamaya sevinenler ise AK Parti Milletvekilinin yandaşları ve yakın akrabalarıydı.

 

Ardahan kamuoyu 2 yıldır Ardahan'da Valilik yapan ve AK Parti için gecesini gündüzüne katan Vali Masatlının yine AK Partinin seçim zamanları eli-kolu olan İl Özel idaresine gördüğü lüzum üzere soruşturma başlatması sonucu Milletvekili Atalay ile karşı karşıya gelmesinin sonucunu merak edip bu işin nereye gideceğini öğrenmeye çalışıyordu.

 

Vali Masatlı taviz vermeden özel idaredeki bu soruşturmayı tamamlayıp elde edilen sonuçlar üzerine konuyu hem yargıya taşıyıp sorumlular hakkında ceza davası açılmasını isterken,ayrıca disiplin cezalarını da peş peşe vermekteydi.Bir diğer taraftan Milletvekili Atalay'ın Vali'ye karşı takındığı tavırdan dolayı 16 aydır aldırıyorum dediği ama bir türlü aldıramadığı Vali'nin bu sefer Amasya iline tayin edilmesi üzerine kendince rahat bir nefes almış oldu ve destekçilerine ''Bakın ben istediğimi yaptırdım'' mesajı vererek elinin güçlendiğinin gösterisini yapmaya başladığını akrabalarının söylediği'' artık kendi köyüne muhtar bile olamaz'' lafının şimdilik boşa çıkarıldığını görmüş olduk.

 

Bizim kulislerden aldığımız bilgilere göre,Ardahan'da Vali ile Milletvekilinin arasındaki vekilden kaynaklanan husumetin AK Partiyi kamuoyunda sıkıntıya sokan bir süreci başlattığını bu gidişatın partiye verdiği zararın telafisinin ilerleyen süreçte mümkün olmayacağını gören Başkan Erdoğan ve kurmayları Vali'nin daha fazla yıpratılmaması ve kamuoyu nezdinde partinin daha fazla zarar görmemesi için Vali Masatlıyı Amasya iline alıp ödüllendirirken Ardahan'da AK Partililerin bu sıkıntılı süreçten kurtulup işlerine bakmasının önünün açılmış olduğunu öğrenmiş olduk.

 

Vali Masatlının yerine atanan Vali'nin devlette devamlılık esastır ilkesi doğrultusunda Ardahan'da başlatılan işleri aynen devam ettireceğini ve özel idaredeki başlatılan işlemlere müdahale etme şansının olmayacağını ve artık sona gelinen bu soruşturmada o da üzerine düşeni yapmakla yükümlü olduğu için Milletvekili ve taraftarlarının bu konuda fazla bir beklenti içerisinde olmamasının gerektiğini belirtmekte fayda var.

 

Ardahan'da 2 yıla yakın bir sürede Valilik yapan ve kontrolü elinden hiç bırakmayan ve disiplinli bir süreci iyi yöneten Vali Masatlının yerine gelen yeni Vali'nin bakalım yönetim anlayışı nasıl olacak onuda hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

 

Burada kaybeden, Milletvekili Atalay'ın kendisi olmuştur çünkü çözüm aramak yerine kavga yolunu seçip süreci tıkayan tutum ve davranışı nedeniyle kendisinin bu işin birinci derecede sorumlu olması ve kamuoyu nezdinde bu durumun böyle algılanması olmuştur.

 

Bu sürecin kazananı Vali Masatlının kararlı tutumudur ve Masatlının yaptığı icraatlar nedeniyle kamuoyundan büyük destek görmesi sonucu yıpranmadan yeni görev yerine gönül rahatlığı içerisinde gidecek olmasıdır.

 

Kısaca Ardahan'da dengeler Milletvekilinin istediği şekilde değil ,Vali Masatlının istediği şekilde oluşmuş ve bu sürecin bu noktaya gelmesine neden olmuştur.

 

Bu saatten sonra Milletvekilinin yapması gereken,yeni atanan Vali ile uyumlu bir işbirliğine gitmesi olacaktır,öyle emrivaki ve suçlamalarla da bu Valiye yaklaşırsa yeni bir kavgayı başlatır ve işleri içinden çıkılmaz bir hale getirirse,artık Ardahan'da tamamen bitişinin ilanını vermiş olur etrafında bu sefer kimseyi bulamaz olur benden söylemesi.

 

AK Partinin çok büyük kan kaybettiği Ardahan'da ki bu gelişme sonucu bakalım Parti eski günlerine geri dönebilecek mi? Bunun biraz zor olacağını şimdiden söyleyelim çünkü Ardahan'da Vali'nin gitmesine sevinen kitleler şimdi de şımarık bir tavırla AK Parti il Başkanı Hakan Aydın'a savaş açmış ve şimdi onunla uğraşmaya başlamış ve yeni bir kavganın Parti içerisinde başlamasına neden olup yeni bir sıkıntılı sürece girmiş durumdalar.

 

Ardahan'ın onca sorun ve sıkıntısının çözüm beklediği bu süreçte,birilerinin ikbal ve itibar kavgasına AK Parti'nin gücünün alet edilmesi bakalım nereye kadar devam edecek.

 

Ardahan kamuoyu bu yaşananları ibretle izliyor ve gelecekte kararını ona göre verecektir.

 

Bana göre Ardahan'da ki AK Partililerin tüm bu olan biten gelişmeleri kendi içerisinde ciddi bir sorgulamaya tutmalarında fayda var.

 

Yoksa bu tutum ve davranış içerisinde olan ve değişmesinin çok zor olduğu bu hırs ve kin sahibi birilerinin yeni Vali ile de her an sıkıntı yaşayıp Ardahan'ı çekilmez hale getirebilir..

 

Vali Masatlı gitti gitmesine de,öyle birilerinin beklediği gibi önemli değişimler olmayacaktır,çünkü gelen yeni Vali, eski Vali Masatlının bıraktığı yerden işe devam edecektir kimse başka hayaller kurmasın.

 

Çünkü,

 

Devlette devamlılık esastır.

 

Ardahan'a atanan yeni Vali ile Vali Masatlı hem fakülteden aynı dönem sınıf arkadaşı,hemde mezuniyet sonrası Tekirdağda birlikte çalışmışlar oldukça samimi ilişkilerinin olduğununda bilinmesinde fayda var.

 

Zafer Tahiroğlu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Masatlı, gitti, ama, değişen, bir, şey, olmayacak..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı